10 відмінностей між школами України та США

Маловідомі деталі про американську систему освіти 

У сучасних реаліях багатьом українцям доводиться віддавати своїх дітей до європейських та американських шкіл, щоб забезпечити їм безперервну освіту та соціалізацію. У навчальних закладах США є деякі принципові відмінності, які можуть стати для вас несподіванкою.

Олег Оксюк, український підприємець та засновник школи All Right, з 2013 по 2020 роки проживав з родиною в США, де виховував двох дітей. Він ділиться враженнями про американські школи.

Школа — для спілкування, а не для знань

Це стосується молодшої школи — з першого по п’ятий класи в США фокус саме на соціалізації дітей, на тому, щоб їм було цікаво, а не, наприклад, на вивченні математики. Також дітей вже з перших класів навчають робити круті презентації.

Непублічні оцінки

На відміну від наших шкіл, в Америці не прийнято публічно робити зауваження учням чи оголошувати оцінки перед класом — всі результати навчання надаються індивідуально, і навіть однокласники не знають, хто як навчається.

Позитивна мотивація 

Навіть якщо дитина не має успіхів у навчанні, викладачі завжди знайдуть, за що її похвалити — за спортивні досягнення, зацікавленість в музиці тощо. Винятком може бути лише порушення дисципліни — до бійок між учнями або недотримання правил безпеки ставлення дуже серйозне.

Менше уваги до технічних спеціальностей

В Україні більш поглиблене вивчення технічних дисциплін — складну математику вивчають всі, хоча і не всі її розуміють. В американських школах більшість дітей вивчає спрощену і доступну програму, а складна математика — лише для тих, хто добре склав іспит і зацікавлений в її вивченні.

Деякі предмети не обов’язкові

Школа поділяється на молодшу (1-5-й класи), середню (6-8-й класи) та старшу (9-12-й класи). Вони розташовані в окремих будівлях: молодших шкіл багато, вони зазвичай розташовані ближче до будинку; середніх — менше, а старших — ще менше, і туди дітям зазвичай потрібно їздити транспортом. Когось возять батьки, але багато учнів старших класів самі приїздять до школи на автомобілях.

У молодшій школі, як і в Україні, класний керівник викладає всі предмети, від учнів менше вимагають і більше уваги приділяють їхній соціалізації. Фізика, хімія та біологія в молодшій школі об’єднані в один предмет — «природничі науки». А от середні та старші школи більше схожі на наші університети — у них зазвичай навчається декілька тисяч учнів, в кожного з яких свій розклад предметів. З обов’язкових — історія США, англійська мова та математика (хоча з чотирьох років старшої школи обов’язково вивчати математику лише два). Усі інші предмети — опціональні: з 300 запропонованих дитина має обрати цікаві для себе. Предмети дуже різні, деякі стануть у пригоді в житті — наприклад, кулінарія або фінансова грамотність. Важливо набрати встановлену школою мінімальну кількість предметів, щоб формально закінчити школу та отримати бали для вступу до ВНЗ.

Вартість житла залежить від шкіл

Державні школи в США досить суворо прив’язані до місця проживання, тому вартість житла корелюється рейтингом шкіл: на одній і тій же вулиці вартість деяких будинків може бути на 30% вищою від аналогічних тільки тому, що вони прив’язані до кращої школи. Звичайно, є і приватні школи, навчатися в яких престижно, але досить дорого (близько $3000 за місяць).

Варіативні спортивні заняття

У будь-якій школі фізична культура є обов’язковою. Але замість загальної фізкультури можна обрати активність, що подобається дитині: легку атлетику, лакрос, плавання, американський футбол, стрибки у воду тощо.

«Мій старший син ходив спочатку на загальну фізкультуру, але згодом зрозумів, що є багато цікавіших альтернатив, тому часто змінював види спорту: сподобалось бігати милю (≈1,6 км) на легкій атлетиці, спробував свої сили в престижному американському футболі, а також цілий рік займався стрибками у воду з метрових та триметрових вишок — навіть взимку, хоча температура повітря в Каліфорнії часом опускалася до нуля», — згадує Олег Оксюк.

Батькам до школи заходити не можна

Дорослих до будівлі школи не пускають, виняток — батьківські збори або концерти чи змагання після уроків. За всіма запитаннями потрібно звертатись до офісу директора, де працюють і секретарі школи. Якщо необхідно поспілкуватися з вчителем — можна призначити зустріч через офіс директора або написати вчителю на електронну пошту.

Школи не мають права дискримінувати батьків 

Усі платні активності в державних школах мають бути доступними для малозабезпечених сімей. Якщо родина не може оплатити участь в якомусь заході — ці витрати покриває держава або інші батьки.

«Син полюбляє музику, тому в старшій школі він хотів грати в джазовому колективі. Обов’язковою умовою для занять музикою є один рік участі в marching band — маршувальному оркестрі. Шоу має дуже ефектний вигляд — як відкриття Олімпійських ігор: на нього виходить команда з 300 учасників з різними музичними інструментами, прапорами та декораціями. Участь у такому оркестрі коштує $1500 на навчальний рік. Зазвичай ці витрати покриваються державою, але в нашому випадку в місті не вистачило бюджету, тому інструменти, декорації та все необхідне купували коштом батьків. Якщо родина малозабезпечена — платити не обов’язково; витрати покриваються іншими сім’ями, і це навіть не піддається розголосу — ніхто не знає, хто платив, а хто — ні», — ділиться Олег.

Америка — країна емігрантів

Багато дітей, приходячи до школи, зовсім не знають англійської мови, але дуже швидко її опановують — зазвичай наприкінці першого навчального року діти вже вільно спілкуються англійською та почувають себе впевнено в колективі. У деяких школах є додаткові заняття з англійської, але вони приносять набагато менше результату, ніж просте перебування дитини в англійськомовному середовищі та спілкування з друзями.

У США немає окремих шкіл для діаспор, всі діти емігрантів мають відвідувати звичайні американські школи. У молодшій школі адаптація завжди проходить легше, ніж в середній чи старшій, адже програма значно простіша.

«Коли ми переїхали до Америки, моя п’ятирічна донька вивчила англійську набагато швидше, ніж ми, дорослі, в яких вже була на той момент певна база знань. Сильно з цим допомогли мультфільми, які вона дивилась лише англійською мовою. Син пішов до четвертого класу і спочатку, звичайно, нічого не розумів, що відобразилося на оцінках. А вже за пів року підтягнув англійську настільки, що став майже відмінником та отримав грамоту за найшвидший прогрес в оцінках. Саме тоді я зрозумів, наскільки важливо не зубрити правила і граматику, а просто спілкуватися, споживати контент англійською, інтегрувати мову в повсякденне життя дитини, — ділиться власним досвідом Олег Оксюк. — Саме цей досвід і надихнув мене на створення власної школи англійської мови для дітей — мене вразило, наскільки швидше діти засвоюють нову мову в ранньому віці, якщо їм цікаво. В американських школах дітям дійсно цікаво — там безліч позашкільних занять, гуртків, театрів, музичних колективів. Не дивно, що багато дітей проводять у школі весь день».

Американська модель освіти дійсно має свої особливості, які варто враховувати у випадку еміграції до США. У суспільстві поширена думка, що американські школи не дають серйозних знань. Натомість вони пропонують більше свободи вибору та можливість розвивати таланти й навички дитини.

Реклама

Популярні матеріали

Життєрадісний весняний манікюр для всіх, хто відчуває апатію: 15...


Сміливість та романтичні почуття в новій колекції IVA NEROLLI...


Правильний дизайн полегшує життя людей, — дизайнерка та власниця...


Читайте також
Популярні матеріали